44

Nyuddannet dommer

FUIK nyheder
8. februar 2012 - 08:50 af: Steen Mejlby

En af FUIK's ungdomstrænere har erhvervet dommerkort

Simon Mejlby Virenfeldt har fulgt DBU's dommerkursus over to week-ender i januar måned.

DBU Dommergrundkurset forbereder dig til dommer-prøven, og giver dig dermed de nødvendige forudsætninger for, at du efter bestået prøve kan dømme fodboldkampe under lokalunionerne og DBU.

Du får indsigt i udvalgte områder af Fodboldloven, og du får kendskab til de praktiske sider af dommergerningen. Og dermed har du de formelle forudsætninger for at dømme fodboldkampe under lokalunionerne og DBU.

Du har efterfølgende mulighed for yderligere at dygtiggøre dig på de videregående tilmeldingskurser.

Hvis du har interesse i at blive fodbolddommer så se mere på dbu's hjemmeside under "uddannelse og træning" eller kontakt FUIK.

Klubben ønsker Simon tillykke med dommerkortet.

Seneste nyheder
Klubdragt 2012
Ny tøjsponsor til FUIK
Farsø-Ullits IK har ...
Så blev det de yngstes tur
Efter en grå fredag ...
U-10 Drenge vinder GULD ved Jysk-Fynske mesterskaber i indefodbold
I weekenden deltog F ...


Anders Lindegaard i EM-truppen
Landstræner Morten Olsen har nu officielt inkluderet målmand Anders Lindegaard i truppen til EM-slutrunden. Nicklas Pedersen bobler videre, og Jannik Westergaard fortsætter til træningerne mandag og tirsdag.
590 trænere blev inspireret
Med possession som hovedtema løb Store Trænerdag i dag af stablen. Hele 590 trænere fra hele landet og alle niveauer deltog på kurset, der dermed igen satte deltagerrekord.
FCK vandt DBU Pokalen
F.C. København vandt det største trofæ i dansk fodbold – DBU Pokalen – da de slog AC Horsens 1-0 i Parken. Bryan Oviedo blev kåret til årets pokalfighter, mens nordjyske Aars IK blev turneringens bedste serieklub.